Aktualności

26/03/2020

To co dziś czujemy to smutek i żałoba

więcej >

 

Te uczucia, które się w nas gromadzą od kilkunastu dni w związku z epidemią koronawirusa, a których nie umiemy jeszcze nazwać, to często po prostu żałoba i poczucie straty.

Czyż nie utraciliśmy w ostatnim czasie tak wiele?

- poczucie bezpieczeństwa,

- pewność ekonomiczną,

- bliskość drugiego człowieka.

Nie mówiąc o tych drobnych przyjemnościach jak kawa na mieście, uścisk dłoni, rodzinne spotkania w weekendy, przyjęcia, teatr, kino.

Mamy za to dużo niepewności, złości i lęku. To wszystko odczucia występujące u osób po stracie. Dziś na niespotykaną skalę kolektywnie doświadczamy straty. Takie same reakcje obserwujemy często na grupach wsparcia osób po stracie bliskich, które prowadzimy jako Fundacja Nagle Sami. Wielu z nas przechodzi też przez takie fazy jak: wyparcie, złość, depresja, czy wreszcie akceptacja. Każdy przechodzi te fazy indywidualnie.

Smutek, łzy czy brak snu są normalne w tych warunkach.

I wiecie co? To właśnie ta wspólnota, to, że jesteśmy razem, ma ogromną moc.

To, że każdy czuje ten sam ból, niepewność i smutek. To jest coś co może nas wzmocnić. Czerpmy z tego.

Uwierzcie nam - nie jesteście sami.

Po stracie bliskiej osoby częstymi reakcjami organizmu są: przyśpieszona akcja serca, kłopoty z oddychaniem, mdłości, pocenie się lub wrażenie ucisku w głowie. Długotrwałe bodźce wysyłane z mózgu, które wymagają określonej reakcji organizmu, bardzo go wyczerpują.

Co możecie robić, by opanować te trudne uczucia?

- rozmawiać z bliskimi

- nazywać uczucia, które Wami targają

- pozwalać sobie na smutek i lęk. Te uczucia też mijają, ale nie należy ich odpychać

- skupiać się na tym, co jest tu i teraz. Np. jestem zdrowy, mam co jeść, czym oddychać

- próbować odnaleźć równowagę w myślach. Gdy do głowy przychodzi najgorszy scenariusz, spróbujcie zrównoważyć go takim najbardziej pozytywnym

- zrobić coś dla ciała, nawet kwadrans ćwiczeń, choćby relaksujących z YouTube

Fundacja Nagle Sami od lat wspiera osoby po stracie bliskich, w kryzysie. Wielu z nas dziś, (zachowując oczywiście wszelkie proporcje i szacunek dla osób, które straciły bliskich) może czuć się podobnie jak nasi podopieczni. To ważne, żeby rozumieć co dzieje się w naszych głowach i sercach. Dzięki temu łatwiej opanować trwogę.

Nie mówimy, że te trudne uczucia, które trawią nas przez ostatnie dni da się odciąć, albo że zaraz się skończą. Nie! Mówimy: "jest źle, jest trudno, ale można sobie pomóc, by lżej przejść przez to, co najtrudniejsze". Jesteśmy w tym razem.

 

Fundacja NAGLE SAMI

Al. Wojska Polskiego 1A

01-524 Warszawa

tel. 22 633 54 25


www.naglesami.org.pl

Linia wsparcia Fundacji NAGLE SAMI 800 108 108

 

 

 

23/03/2020

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE I TERAPIĘ NA SKYPE!!!

więcej >

Wszystkich chętnych zapraszamy na terapię i konsultacje na SKYPIE. (120 zł/50 min)

Nasi specjlaliści wesprą Was także telefonicznie. 

Prosimy o kontakt i zapisy: info@naglesami.org.pl

23/03/2020

Cztery niespodziewane dary żałoby

więcej >

Poniżej przedstawiamy Wam tekst o zaskakujących darach żałoby. Mamy nadzieję, że zwłaszcza w tych trudnych, pełnych napięcia i niepewności czasach, takie przesłanie będzie dla Was pomocne.

 

„Żałoba to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, które przeżywamy, jako ludzie. Jest to też doświadczenie transformujące. Smutek i żal nas zmieniają. Nie jesteśmy ludźmi, którymi byliśmy przed stratą. Widzimy nowymi oczami. Żal działa głęboko i powoli w naszej psychice. Potrzeba dużo motywacji, by wytrwać w procesie radzenia sobie po stracie bliskiej osoby.

Kiedy trwa ten proces sięgamy najpierw do głębokich zasobów, które pozwalają nam potem wyjść z tej „ciemnej nocy żałoby” ale za to z większą ekspansją, odwagą, połączniem i wzmocnieniem niż moglibyśmy sobie to wcześniej wyobrazić.

Lecząc własny żal po stracie i pracując z klientami w żałobie zauważyłam cztery ważne cechy, które żałoba aktywuje. Warto zwrócić uwagę jak zakorzeniają się w Twoim życiu:

Ekspansja (rozszerzenie)

W początkowych etapach  żałoba otwiera nas bardziej wewnętrznie, wstępujemy na nowe głębokości własnej osoby, ale później otwiera przed nami nowe widoki na zewnątrz. Proces rozpaczy rozpoczyna się od kurczenia, wciągania naszej energii w głąb, (jak drzewa zimą). Ale kiedy się leczymy zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego jakie wiele jeszcze jest do przeżycia.  Jak ograniczyliśmy sobie możliwości poznania świata.

Odwaga

Stawić czoła żałobie wymaga niezwykłej odwagi. Stanąć twarzą w twarz z poczuciem wszechogarniającej straty. Smutek sprowadza nas na kolana. Większość moich klientów jest na początku bardzo wystraszona mocą żalu, który w sobie noszą, ale odkrywają wkrótce, że potrafią rozpaczać bez poczucia przytłoczenia. To wymaga odwagi i buduje wewnętrzne zaufanie do siebie. Pewność że jesteśmy w stanie przyjąć wyjątkowe piękno i smutek bycia w pełni żywym.

Więzi

Żałoba może być wyjątkowo samotnym czasem. Przyjaciele i współpracownicy przestają się pojawiać i nie zapewniają wsparcia, którego potrzebujemy. Rzeczywiście żal przepisuje nasze książki adresowe. Jednak nasz smutek może otworzyć drogę dla nowych połączeń i więzi - głębszych, bogatszych relacji z ludźmi, którzy rozumieją, przez co przechodzimy i którzy wspierają nas, będąc w pełni obecni, a nie próbując nas jednocześnie na siłę naprawić.

Wzmocnienie

Gdy żal wstrząsa naszym życiem, zmusza nas do ponownej oceny tego, co jest naprawdę ważne w życiu. Smutek wzywa nas do odtworzenia naszego życia w sposób uwzględniający te nowe perspektywy i wartości. Z tego nowego fundamentu energia zaczyna wracać i czujemy się upoważnieni do działania.

Gdy sięga się do głębokich wewnętrznych zasobów, podczas swojej podróży przez żal, zyskuje się dostęp do siły, wizji i celu, aby zmienić swoje życie. To daje siłę. Kilka lat po tragicznej śmierci jej małego syna jedna z moich klientek podzieliła się ze mną tym, że zna swój cel w życiu. Z rozpromienioną twarzą oznajmiła:>>Moim celem jest doświadczenie współczucia bez względu na to, gdzie jestem<<.

Kiedy idzie ulicą, patrzy na wszystkich ze współczuciem - rozpoznaje, że wszyscy ci ludzie na swój sposób doświadczyli straty i żalu. Jej smutek pozwolił jej poruszać się przez życie ze współczuciem w sercu”.

Autorka tekstu: Alexandra Kennedy jest wykładowcą, psychoterapeutką, w prywatnej praktyce i autorką książek o tematyce żałoby, w tym m.in.: „Honoring Grief”, “Losing a Parent”, The Infinite „Thread: Healing Relationships Beyond Loss”, and „How Did I Miss All This Before? Waking Up to the Magic of Our Ordinary Lives”. Aby więcej poczytać o pracy autorki artykułu, polecamy stronę: www.alexandrakennedy.com

03/03/2020

WOŚP, Dajemy Dzieciom Siłę i Rak'n'Roll wspierają NAGLE SAMI

więcej >

Nasza Fundacja otrzymała ogromne wsparcie od innych, uznanych organizacji pozarządowych, takich jak  Fundacja Rak'n'roll. Wygraj życie, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Bardzo dziękujemy tym organizacjom za uznanie naszej dotychczasowej pracy na rzecz osób w żałobie. A oto co WOŚP, napisał o nas na swoim oficajlnym fanpage'u:

❤️ Uważamy, że wsparciem takich organizacji jak Fundacja NAGLE SAMI, która pomaga tym, którzy stracili bliskich i znajdują się na różnych etapach żałoby, powinien zajmować się rząd.

❤️ W sytuacji gdy tak się nie dzieje - powinniśmy wziąć sprawy we własne ręce i wspomóc tych, którzy codziennie służą pomocą psychologiczną osobom, które przechodzą przez poważny kryzys w życiu i szukają wsparcia.

❤️ Dzisiaj obchodzimy Dzień Organizacji Społecznych i dlatego my chcielibyśmy zachęcić Was do tego, żeby właśnie w taki sposób podziękować tym, którzy pracują na rzecz innych.

20/02/2020

Zapraszamy stażystów do Fundacji Nagle Sami

więcej >

Roczny staż psychologiczny w Telefonie Wsparcia 800 108 108

UWAGA: Aktualna edycja stażu rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia.

Kogo poszukujemy?

 • Studentów IV i V roku oraz absolwentów psychologii, pedagogiki, medycyny.
 • Osób posiadających wiedzę i doświadczenie w zakresie pomocy psychologicznej.
 • Osób, które nie boją się podejmowania trudnych tematów, takich jak śmierć, strata i żałoba.

Czego oczekujemy:

 • Uczestnictwa w spotkaniach zespołu oraz w superwizjach, które odbywają się raz w miesiącu.
 • Uczestnictwa w szkoleniu wprowadzającym i w szkoleniach tematycznych (raz na dwa miesiące).
 • Pełnienia dwóch 3-godzinnych dyżurów przy Telefonie Wsparcia w godzinach 14.00-17.00 lub 17.00-20.00 (w dni powszednie).
 • Pracy na rzecz organizacji w wymiarze 3-godzin tygodniowo.
 • Empatii, zaangażowania i rzetelności.

Co oferujemy?

 • Bezpłatny, roczny staż w oparciu o umowę wolontariacką.
 • Szkolenia rozwojowe związane z tematyką straty i żałoby, specyfiką świadczenia pomocy telefonicznej oraz pracy psychologa w trybie online.
 • Bezpłatną superwizję z certyfikowanym superwizorem.
 • Możliwość realizowania się w Fundacji w ramach innych obszarów jej działania.
 • Zaświadczenie o odbyciu stażu z uwzględnieniem zakresu obowiązków, liczby przepracowanych godzin itp.
 • Możliwość rozwoju kompetencji zawodowych i zdobywania unikalnego doświadczenia.
 • Możliwość pracy w zgranym zespole, przyjazną atmosferę.
 • Dla najbardziej zaangażowanych stażystów przewidujemy możliwość kontynuowania współpracy z Fundacją na zasadach komercyjnych.

 

 Kilka słów o Telefonie Wsparcia:

Telefon Wsparcia dla osób w żałobie 800 108 108 rozpoczął swoją działalność w październiku 2013 roku. To bezpłatna, anonimowa linia, której celem jest udzielanie wsparcia osobom, które doświadczyły straty kogoś bliskiego. Przy Telefonie dyżurują przeszkoleni wolontariusze (psychologowie i studenci ostatnich lat psychologii).

Dyżury Telefonu Wsparcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-20.00

 

Zgłoszenia wraz z CV prosimy słać na adres malgorzata.maj-mierzejewska@naglesami.org.pl w terminie do 15.03.2020 roku. Wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowę rekrutacyjną.

 

30/01/2020

Olga Puncewicz została członkiem kapituły nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”

więcej >

Jest nam niezwykle miło poinformować, że założycielka Fundacji Nagle Sami – Olga Puncewicz została członkiem kapituły nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” wręczanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W Kapitule Nagrody zasiadają: ks. Andrzej Augustyński, płk Piotr Gąstał, Anna Gołębicka, dr Dariusz Karłowicz, Paweł Łukasiak, Jan Rodowicz, Jakub Wygnański, Jacek Dębicki i Damian Zadeberny.

 

30/01/2020

Fundacja Rak'n'roll ogłosiła zbiórkę na rzecz Fundacji Nagle Sami!

więcej >

Jesteśmy wzruszeni i zaszczyceni, że tak wspaniałe organizacje jak Fundacja Rak'n'roll. Wygraj Zycie, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, PARS - Polskie Amazonki - Ruch Społeczny, Federacja Stowarzyszeń AMAZONKI postanowiły zjednoczyć się i wspólnie zorganizować na naszą rzecz zbiórkę. Dziękujemy!!! Jesteście niesamowici. Oto co napisali:

Nikt nie chce zostać nagle sam. I nikt nie wie tego lepiej niż ludzie z Fundacja NAGLE SAMI, którzy pomagają osobom osamotnionym w wyniku śmierci bliskiego. Niosą tak potrzebną i bardzo fachową pomoc po stracie rodzica, współmałżonka, rodzeństwa, dziecka. Choroba, wypadek, katastrofa, samobójstwo… Zawsze dawali pomoc, teraz potrzebują jej sami.

Po utracie głównego źródła finansowania, Fundacja „NAGLE SAMI” jest w bardzo trudnej sytuacji. Aby pomagać kolejnym ludziom – potrzebują pieniędzy.

Jako organizacje pacjenckie i pomocowe nie możemy pozwolić, by nagle ustała tak potrzebna działalność. Dlatego jednoczymy siły, by pomóc mniejszej Organizacji, której pracę wielce szanujemy.

A jeśli Ty szanujesz to, co robimy w Fundacja Rak'n'Roll Wygraj ŻycieFundacja Dajemy Dzieciom SiłęPARS - Polskie Amazonki - Ruch SpołecznyFederacja Stowarzyszeń AMAZONKI – pomóż nam ją uratować!

Naszym celem jest zebranie kwoty równej rocznemu budżetowi Fundacji „Nagle Sami”. Odpalamy akcję „RAPTEM RAZEM z NAGLE SAMI".

Wpłać dowolną kwotę.
Niech ludzie po stracie bliskich nie stają przed zamkniętymi drzwiami!

Zbiórka odbywa się przez FB: https://www.facebook.com/donate/181389912973865/

Datki można przekazywać przez Facebooka jak i przelewem na konto 07 1030 0019 0109 8533 0003 9912 lub systemem przelewy24: http://naglesami.org.pl/pomagam.html:

 

23/01/2020

W Fundacji Nagle Sami pracujemy pod stałą superwizją psychologiczną

więcej >

Z Fundacją Nagle Sami współpracuje grono doświadczonych terapeutów, psychologów i interwentów kryzysowych. Wszyscy pod stałą opieką superwizora, to taki szczególnie doświadczony terapeuta, z którym konsultują się inni psycholodzy. Czuwa nad jakością prowadzonej psychoterapii. Jednym z superwizorów Fundacji Nagle Sami jest Pani Krystyna Mierzejewska-Orzechowska - certyfikowany superwizor, Przewodnicząca zarządu Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Zapraszamy do Fundacji Nagle Sami na konsultacje psychologiczne i terapie długoterminową.
Zapisy: info@naglesami.org.pl, tel. 502 511 138

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.