Aktualności

01/08/2017

Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla dzieci w żałobie i ich opiekunów - projekt realizowany dzięki firmie Cedrob

więcej >

Dzięki współpracy z firmą Cedrob realizujemy projekt w ramach którego oferujemy do 3 bezpłatnych spotkań z psychologiem dla rodziców/opiekunów oraz dzieci po stracie bliskich. Do skorzystania z tego rodzaju pomocy zapraszamy osoby, które są zaniepokojone reakcjami dziecka i potrzebują wsparcia w rozumieniu procesu żałoby. W ramach współpracy możliwe jest także spotkanie psychologa z dzieckiem. Na takiej wizycie specjalista może udzielić dziecku wsparcia a także sprawdzić czy konieczna jest dalsza praca o charakterze terapeutycznym.

Spotkania prowadzą psycholodzy mający doświadczenie w pracy z rodzicami i dziećmi  po stracie. 

Osoby, które chcą skorzystać ze wsparcia zapraszamy do zapisów pod numerem: 502 511 138. 

Więcej informacji pod adresem info@naglesami.org.pl

Spotkania odbywają się w Warszawie w siedzibie Fundacji Nagle Sami w Al. Wojska Polskiego 1a (Żoliborz, blisko stacji metra dw. Gdański).

Fundacja prowadzi także warsztaty dla dzieci po stracie bliskich, więcej na ten temat w linku

Dorosłych po stracie bliskich zapraszamy na indywidualną terapię i grupy wsparcia. Niebawem otworzymy zapisy także na grupę wsparcia dla kobiet po poronieniach i stratach okołoporodowych.

 

 

31/07/2017

Zapraszamy na warsztaty dla dzieci w żałobie - ZAPISY

więcej >

Celem warsztatów, prowadzonych przez Fundację NAGLE SAMI, jest stworzenie
bezpiecznej przestrzeni dla dzieci, które doświadczyły straty, pomoc w
lepszym zrozumieniu nowej sytuacji, a także udzielenie wsparcia w trudnych
emocjach.

Przed dołączeniem dziecka do grupy, zapraszamy rodzica/opiekuna prawnego na
konsultację.

Na konsultacje można umawiać się dzwoniąc pod numer 502 511 138.

Cykl bezpłatnych warsztatów trwa od października/listopada 2017 do czerwca
2018. Spotkania odbywają co dwa tygodnie, we wtorki w godzinach
16.00-17.30, w siedzibie Fundacji pod adresem al.Wojska Polskiego 1A

Zapraszamy dzieci od 6 roku życia.
Warsztaty prowadzą Milena Pacuda i Adami Lis, psycholodzy specjalizujący
się w pracy z rodzicami i dziećmi w żałobie.

Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres info@naglesami.org.pl

Warsztaty odbywają się w wyremontowanej sali, dzięki środkom Kulczyk Foundation. Salka dostosowana jest do potrzeb najmłodszych.


 

26/07/2017

Olga Puncewicz, założycielka Fundacji Nagle Sami, gościem audycji radiowych

więcej >

Zachęcamy do wysłuchania audycji w radiowej Czwórce, gościem "Strefy prywatnej" była Olga Puncewicz, założycielka Fundacji Nagle Sami. Opowiadała o działaniach Fundacji i swojej najnowszej książce «Góry na opak 2».

http://www.polskieradio.pl/10/4023/Artykul/1794091,Strefa-prywatna-25072017-2104

O swojej najnowszej książce, opowiadała także na antenie RDC. Zachęcamy do wysłuchania podcastu:

http://www.rdc.pl/podcast/kobiecy-wieczor-olga-puncewicz/

Bardzo ciekawą rozmowę z założycielką Fundacji Nagle Sami, Olgą Puncewicz przeprowadziła też Ewa Podolska w radiu TOK FM:

 

 

18/07/2017

Co to jest genogram? Dlaczego ta metoda jest dobra do pracy z osobami w żałobie?

więcej >

dr Piotr Kiembłowski – Członek Zarządu Fundacji NAGLE SAMI. Psycholog, psychoterapeuta, trener biznesu opowiada o pracy z genogramem:

Genogram jest pomocniczą techniką pracy psychoterapeutycznej, dzięki której osoba w terapii może zobaczyć siebie, swoje zachowania i postawy wobec innych w kontekście zasad, wartości, zachowań przodków. Często zadajemy sobie pytanie dlaczego i skąd wiemy co powinniśmy robić, a co nie jest dobrze widziane. Wiele z  naszych zachowań wynika z akceptowanych lub zakazanych zachowań w rodzinach rodziców.

Oczywiście dorastając i uniezależniając się od rodziny, pochodzenia tworzymy własną osobowość, ale nawet wtedy punktem odniesienia są wryte w naszą pamięć słowa ważnych osób z naszej rodziny – rób tak, bo warto, ale uważaj i nie rób tak i tak. Często dopiero rozmawiając z terapeutą o swojej rodzinie, o tym jak zachowywali się rodzice i dziadkowie, a czasem i pradziadkowie (jeśli nie żyją – zostaje pamięć na czym im zależało, co przekazywali swoim dzieciom) osoba w terapii może uświadomić sobie, że jej myślenie jest konsekwencją działań i zachować przodków. Taka osoba może się przekonać, że jej działania często są ograniczone dawnym planem i zasadami, które miały przodkom pomagać żyć, lub wynikać z trudnych doświadczeń, jakie wiązały się np. z przetrwaniem podczas wojen, dbaniem o majątek, stosunkiem do wykształcenia czy wyborów zawodów, które są warte zdobycia.

Od strony graficznej genogram przypomina odwrócone (przodkowie wrysowani są na górze grafu) drzewo genealogiczne, obejmuje jednak nie jedną, a dwie linie rodzinne – od strony matki i ojca. Założeniem twórców tej metody jest pokazanie, że to jak funkcjonujemy w świecie społecznym jest pochodną tego, jak ukształtowali nas nasi rodzice, a ich, ich rodzice.

W tej zależności od pokoleniowych przekazów tworzymy nasze rodziny, czasem bez świadomości tego, co nas obciąża, stanowiąc bariery, których pokonać nie możemy. Praca z genogramem to wspólna, z podopiecznym Fundacji, analiza historii przodków, relacji jakie łączyły ludzi – tych dobrych (sukcesy, zwycięstwa, dokonania, czyny bohaterskie) i tych trudnych (choroby, porażki, uzależnienia, stosowanie przemocy lub bycie jej ofiarą, zdrady czy wejście w konflikt z prawem). Zdobywanie tych informacji, często ukrywanych przez członków rodziny, pomaga nam spojrzeć na nasze zasoby i ograniczenia. Wszak pochodzimy od osób, które albo były w czymś sprawne i to było przedmiotem rodzinnej dumy i było promowane, ale również „dziedziczymy” społeczne i osobiste cechy, które nie muszą być czymś, z czego jesteśmy dumni.

To, że staramy się za wszelką cenę pokonywać trudności mogło być np. przekazywane jako naczelna zasada działania – „walcz za wszelką cenę i nie poddawaj się – w naszej rodzinie nie ma miejsca na słabość”. Jeśli mamy obawy przed wchodzeniem w bliskie relacje może być to odwzorowane w tym, że w przeszłości wiele związków w rodzinie okazywało się nietrwałych – przerywały je rozstania, choroby, zakazy by nie wiązać się z osobami o takim bądź innym pochodzeniu. Wówczas naczelnym przekazem może być zdanie – „na innych nie ma co liczyć, trzeba iść samotnie przez życie, wtedy mniej boli, bo mniej osób może Cię zranić”. Takich przekazów może być bardzo wiele i wypełniają one przekazy kierowane wprost do nas, albo nagradzane w życiu rodziny, tak, że chcemy je spełniać.

W pracy z osobami w żałobie genogram może sprawiać, że śmierć staje się trochę bardziej zwyczajna – bo w samej strukturze zapisu widać i narodziny i śmierć jako coś naturalnego, wpisanego w życie rodziny. Genogram pozwala też zobaczyć, że są jeszcze inne osoby w rodzinie, które mogą dać nam wiedzę o zmarłych, lub u których można szukać pomocy, a które zostały w cieniu i nie są dobrze nam znane. Zwłaszcza dla osób nastoletnich, które straciły jednego lub obydwoje rodziców dawno i nie pamiętają ich zbyt dobrze lub wcale. Praca nad przygotowaniem genogramu może być ciekawa i ważna – muszą bowiem dotrzeć do innych członków rodziny, odszukać zdjęcia, porozmawiać z nimi o swoim ojcu, matce, rodzeństwie. Taki pretekst, by zdobyć informacje jest ważnym elementem budowania swojej tożsamości i może uwolnić od niepewności i sprawić, że nurtujące od lat pytania, jaką osobą był nieznany zmarły znajdą odpowiedź.

Praca z genogramem z osobą w żałobie jest też pewnym rodzajem podsumowania i spojrzenia, gdzie w obecnej sytuacji znajduje się osoba po stracie. Genogram może dać cenną refleksję na temat tego z jakiej rodziny się pochodzi, jakie wartości są ważne, a co może ograniczać w pracy o nową rzeczywistość ku której osoba po stracie zmierza.

Przykładowy genogram z podręcznika:

29/06/2017

Grupa wsparcia, czy terapia indywidualna? Jaka forma pomocy psychologicznej będzie dla mnie najlepsza ?

więcej >

Anna Sokołowska, koordynator Zespołu Psychologów i Terapeutów Fundacji Nagle Sami opowiada o formach wsparcia udzielanych przez terapeutów Fundacji:

Każda osoba przeżywa stratę na swój własny sposób. Różnić mogą się zarówno emocje, zachowania jak i potrzeby osoby, która jest w procesie żałoby. Trudno jest zatem jednoznacznie stwierdzić, jaka forma pomocy będzie dla danej osoby najlepsza. Z tego względu, osoby, które zgłaszają się do Fundacji Nagle Sami po wsparcie, zapraszamy najpierw na konsultację z jednym z naszych terapeutów. Konsultacja to wstępne spotkanie, podczas którego klient może opowiedzieć o swojej sytuacji, trudnościach jakich doświadcza, swoich potrzebach oraz oczekiwaniach względem dalszej pomocy. Wspólnie z terapeutą rozważa i decyduje jaka forma pomocy w danym momencie będzie dla niego najbardziej optymalna.

Po spotkaniu konsultacyjnym terapeuta może zaproponować klientowi rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej lub dołączenie do grupy wsparcia, o ile taka grupa funkcjonuje w mieście z którego klient pochodzi. 

Psychoterapia indywidualna to forma pracy, w której klient, w atmosferze akceptacji, szacunku i otwartości, może dzielić się z terapeutą swoimi emocjami i przemyśleniami oraz wspólnie poszukiwać sposobu na rozwiązanie zgłaszanych trudności i stopniowy powrót do emocjonalnego dobrostanu i równowagi. Psychoterapia obejmuje regularne, cotygodniowe spotkania z terapeutą, które trwają 50 minut. Podczas kilku początkowych sesji zawierany jest kontrakt terapeutyczny, obejmujący podstawowe ustalenia dotyczące organizacji terapii (np. terminu i czasu jej trwania), a także określający cel psychoterapii (czyli trudności i potrzeby, którym klient chciałby się zająć w czasie spotkań). Psychoterapia może mieć charakter długoterminowy i wówczas pozwala na pracę terapeutyczną w kilku obszarach oraz głębsze wejrzenie w naturę zgłaszanych trudności. Taka forma pracy zazwyczaj trwa powyżej pół roku. Terapia krótkoterminowa może mieć charakter interwencyjny, koncentruje się na jednym wybranym problemie i ma z góry określoną liczbę spotkań. Najczęściej obejmuje od kilku do kilkunastu spotkań.

Drugą z proponowanych form pomocy psychologicznej oferowanej prze Fundację Nagle Sami jest uczestnictwo w grupie wsparcia. Spotkania grupy odbywają się raz na dwa tygodnie i każde z nich trwa dwie godziny. Cały cykl grupy wsparcia obejmuje 12 miesięcy, co sprawia, ze jest to długoterminowa forma pracy.  Grupa dedykowana jest osobom po różnych doświadczeniach straty. Spotkać się na niej mogą zarówno osoby, które straciły partnera, jak i takie, które borykają się ze śmiercią rodzica, czy dziecka. Spotkania prowadzone są przez dwóch terapeutów, a głównym celem grupy jest wzajemne wsparcie, zrozumienie i informacje zwrotne, jakich mogą udzielić sobie uczestnicy. Przed dołączeniem do grupy, klient zapraszany jest na dodatkową konsultację, podczas której omawia wraz z terapeutami podstawowe zasady pracy grupy, a także ma okazję porozmawiać o swoich oczekiwaniach, wątpliwościach i potrzebach. Uczestnictwo w grupie może być dobrą propozycją dla tych osób, które chciałby poznać kogoś, kto znalazł się w podobnej sytuacji i dowiedzieć się, jakich emocji, reakcji i problemów doświadczają inne osoby będące w żałobie, a także w jaki sposób starają się radzić sobie z trudnościami.

Pamiętaj – w żałobie nie musisz być sam. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy i chciałbyś porozmawiać o tym, czego doświadczasz – zapraszamy Cię na konsultację do Fundacji Nagle Sami. Wspólnie poszukamy takiej formy wsparcia, która na ten moment najlepiej będzie odpowiadała Twoim potrzebom.

 

27/06/2017

Finalizujemy remont salki na warsztaty dla dzieci w żałobie

więcej >

Dzięki wsparciu finansowemu z Kulczyk Foundation udało nam się wyremontować salę warsztatową.

Niebawem ogłosimy nabór na warsztaty. Tymczasem prezentujemy kilka zdjęć, tej nowej, przyjaznej przestrzeni w Fundacji Nagle Sami:

 

26/06/2017

Fundacja Nagle Sami - szukamy wolontariuszy!

więcej >

WOLONTARIAT W ZESPOLE PR I KONTAKTÓW Z MEDIAMI

 Kogo poszukujemy?

 • Osób chcących swą wiedzą i doświadczeniem wspierać działania mające promować misję i cele Fundacji, czyli pomoc dla osób w żałobie.

 Co oferujemy?

 • Możliwość zdobywania doświadczenia w zakresie PR i kontaktów z mediami w organizacji pozarządowej.
 • Uczestnictwo w procesie przygotowania i realizacji kampanii promocyjnych Fundacji.
 • Uczestnictwo w szkoleniu wprowadzającym dotyczącym pomocy psychologicznej osobom w żałobie.
 • Możliwość uczestnictwa w szkoleniach tematycznych organizowanych przez Fundację.

W sprawie wolontariatu w zespole PR i kontaktów z mediami napisz do nas: wolontariat@naglesami.org.pl lub zadzwoń 22 633 54 25

19/06/2017

Recenzja książki: „Żałoba. Psychoterapia poznawczo-ewolucjonistyczna i EMDR” A.Onofri, C. la Rosa

więcej >

"Żałoba bardziej niż jakiekolwiek inne doświadczenie życiowe znaczy przełom w przebiegu rozwoju każdej jednostki. Kiedy droga jakiejś osoby znaczona jest tym wydarzeniem, zwłaszcza, gdy żałoba dotyczy kogoś z rodziny lub bliskiej osoby, uczestniczymy w pewnym >>przed<< i >>po<<. Nic z tego, co przeżyliśmy i poznaliśmy do tego momentu nie pozostaje już takie samo; nasz świat zostaje wstrząśnięty przez wydarzenie, które wymaga od nas zmagania się z samym sobą i naszą zdolnością adaptacji do nowej sytuacji.”

Początek książki „Żałoba” opisuje dość dokładnie, czym jest ten trudny proces, dla osób, które straciły kogoś bliskiego. Książka A. Onofri i C. La Rosy nie jest typowym podręcznikiem akademickim, raczej można ją określić jako publikację naukową, która jest napisana w przystępny sposób. Przedstawia nam również metodę EMDR. Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) to jedna z nowszych metod psychoterapii. Za pomocą stymulowania ruchu gałek ocznych pomaga przepracować różne wydarzenia traumatyczne, w tym również żałobę.

Każda żałoba ma swoją własną dynamikę, związaną z przywiązaniem i relacją do bliskiej osoby, ale też z takimi czynnikami jak nasza osobowość, czy wcześniejsze doświadczenie. Każda wiąże się z bólem, który może mieć różną intensywność. Z doświadczenia psychologów Fundacji Nagle Sami wynika, że utrata bliskiej osoby, może być dla żałobnika na tyle traumatycznym doświadczeniem, że rozwinie się u niego do skomplikowanej żałoby, z którą trudno będzie mu poradzić sobie samemu, i najlepiej gdy trafi pod opiekę psychologa lub terapeuty.

Autorzy książki podnoszą także kwestie żałoby dzieci i młodzieży. Piszą o tym, że na przykład wraz z utratą rodzica tracą one obiekt przywiązania. Pewien fundament, który pomaga im budować własny świat, osobowość, tożsamość. Każda utrata bliskiej osoby, może mieć poważny wpływ na ich dalszy rozwój, funkcjonowanie, czy relacje z innymi.

Książka „Żałoba”  może pokazać osobom pracującym, czy spotykającym się z ludźmi, którzy stracili bliskich, czym właściwie ta żałoba jest. Od samego wytłumaczenia pojęcia, poprzez jej ewolucjonistyczną wizję, czynniki, które na nią wpływają, czy różne strategie radzenia sobie po stracie.

Osoby w żałobie często pytają psychologów Fundacji Nagle Sami, czy ich zachowanie jest normalne? czy kiedykolwiek sobie poradzą i wrócą do normalności? Często od bliskich lub kolegów słyszą zdanie „weź się ogarnij”. Ale co to właściwie znaczy „ogarnij się”? Autorzy książki posługują się cytatem Francine Shapiro – „Pozostawiając przeszłość w przeszłości”. Oznacza to, że uczymy się żyć, stawiać kroki w nowym życiu nie tylko bez zmarłej osoby, ale również bez hipotez na temat tego co się stało, bez obwiniania się. Uznajemy, że istnieje coś takiego jak utrata, koniec, ale jednocześnie doceniamy relację, którą mieliśmy z bliskim.

Książkę wydała Fundacja Przyjaciele Martynki, Poznań 2017

Tłumaczenie: Hanna Michalska

Autor recenzji: psycholog Michaela Dłużniewska

Aby przeczytać więcej lub kupić książkę kliknij tu

 

13/06/2017

Fundacja Nagle Sami - jak skorzystać z naszej pomocy psychologicznej? (Warszawa)

więcej >

Jeżeli chcesz skorzystać z naszego wsparcia psychologicznego, nie jesteś jednak pewien czy: pomoc psychologa jest Ci potrzebna? nie wiesz czy chcesz skorzystać z długoterminowej  terapii?

To warto zapisać się na konsultację by rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie. Takie jednorazowe spotkanie, które trwa ok. 50 minut jest darmowe i pozwoli ocenić Ci, czy chcesz z naszej pomocy korzystać dalej. Po takim spotkaniu psycholog Fundacji będzie mógł także zarekomendować odpowiednie, dalsze działania: terapię indywidualną, grupę wsparcia, a może jeszcze jedno-dwa spotkania konsultacyjne. 

Terapeuci Fundacji specjalizują się w pomocy osobom w żałobie (tu możesz poczytać o naszych psychologach), mają duże doświadczenie w pracy terapeutycznej, stale poszerzają swoją wiedzę i umiejętności. Jeżeli jesteś osobą po stracie skontaktuj się z nami.

W  żałobie nie trzeba być samemu, zapraszamy do kontaktu z nami i umówienie się na pierwszą darmową konsultację:  tel. 502 511 138,  mail info@naglesami.org.pl. Godziny, w których dokonujemy zapisów na konsultacje w Warszawie:

poniedziałek, środa, piątek w godz.: 9.30 — 13.30;

wtorek, czwartek w godz: 11.30-15.30

W ramach bezpłatnej pomocy można także korzystać z porad prawnych (prawnik@naglesami.org.pl) i Telefonu Wsparcia 800 108 108.

 

 

26/05/2017

Prawnik Fundacji Nagle Sami dyżuruje w piątki. Zapraszamy!

więcej >

Dyżury prawnika Fundacji Nagle Sami - adwokat Justyny Wisińskiej-Kurpiel odbywają się w każdy piątek w godzinach 9.30-11.30 Porady są bezpłatne, prosimy jednak o wcześniejsze umówienie wizyty. Konsultacje mogą odbywać się również telefoniczne lub mailowo:

Telefon: 519758157

E-mail: prawnik@naglesami.org.pl

Nasz prawnik udziela pomocy między innymi przy formalnościach związanych z utratą osoby bliskiej, w szczególności postępowaniu spadkowym, sprawach z zakresu prawa pracy (koniecznych do uregulowania z pracodawcą po śmierci pracownika), sprawach z ZUS, postępowaniach z ubezpieczycielami.

Postaramy się pomóc w rozwiązaniu każdego problemu prawnego lub przekierować do odpowiednich podmiotów.

Zapraszamy do kontaktu!

Telefon: 519758157

E-mail: prawnik@naglesami.org.pl

25/05/2017

Premiera najnowszej książki Olgi Puncewicz - "Góry na opak 2"!

więcej >

Olga Puncewicz „Góry na opak 2 czyli rozmowy z tymi, co zostają”, premiera 24 maja 2017

Najnowsza książka założycielki Fundacji Nagle Sami Olgi Puncewicz trafiła właśnie do księgarń. Autorka przejechała kawałek Polski, by porozmawiać z bohaterami o przeszłości, a także o tym jak wygląda ich życie kilka lat po stracie kogoś bliskiego. Rozmówcami podobnie jak w pierwszej części („Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu”) są osoby, które straciły bliskich w górach, oprócz jednej rozmówczyni, która czeka, gdy jej jedyna córka wyjeżdża w góry czy na krańce świata.

Tym razem Puncewicz rozmawia z Hanną Wiktorowską o pracy w Polskim Związku Alpinizmu, o Macieju Berbece z jego synem Stanisławem, o Tomaszu Kowalskim z jego bratem Przemysławem, o Arturze Hajzerze z żoną Izabelą, o Dobrosławie Miodowicz-Wolf i Janie Wolfie z ich synem Łukaszem, o Wojciechu Kozubie z jego żoną Pauliną, o Januszu Nabrdaliku z jego żoną Olgą i o Martynie Wojciechowskiej z jej mamą Joanną.

„Myślę, że żałoba zawsze będzie dla mnie bardzo ważnym tematem i zawsze będą mnie ciekawić ludzie, którzy żałoby doświadczyli, oraz ich przemyślenia na ten temat” – przyznaje we wstępie autorka książki. W 2009 roku jej mąż Piotr Morawski zginął podczas wyprawy na ośmiotysięcznik Dhaulagiri w Himalajach. Dwa lata później założyła Fundację Nagle Sami, która pomaga osobom w żałobie.

W książce „Góry na opak 2” historie górskich wypraw, emocje towarzyszące rodzinom, które zostały w domu, łączą się z opisami najtrudniejszych i dramatycznych momentów w życiu.

„Szedłem drogą, którą on szedł, zatrzymywałem się w miejscach, w których on się zatrzymywał, widziałem to co on po raz ostatni widział. To było mocne przeżycie” mówi Puncewicz Stanisław Berbeka, którego ojciec Maciej Berbeka zginał na Broad Peaku w 2013 r.

Bohaterowie wywiadów przeprowadzonych przez Puncewicz poradzili sobie ze stratą w różny sposób. Żałoba i jej przeżywanie jest niezwykle indywidualną kwestią. Jedynym sprzymierzeńcem dla osób po stracie jest czas. „Spojrzenie na śmierć zmienia się z wiekiem. Z czasem staje się ona kawałkiem życia” mówi Izabela Hajzer.

Być może wśród tych, niekiedy niezwykle dramatycznych historii czytelnicy znajdą inspirację, pocieszenie, otuchę, albo akceptację faktu „że jest jak jest” jak mówi jedna z bohaterek - Hanna Wiktorowska.

Zachęcamy do czytania!

 

 

15/05/2017

Anna Sokołowska była gościem RDC, zachęcamy do odsłuchania audycji

więcej >

Anna Sokołowska psycholog Fundacji Nagle Sami była gościem audycji „Wieczór RDC“:

Zachęcamy do wysłuchania:

pod linkiem

 

10/05/2017

Wesprzyj nas! Darowizna na rzecz Fundacji przez Przelewy24.pl

więcej >

Fundacja Nagle Sami pomogła już tysiącom podopiecznych.
Chcemy działać dalej! Wesprzyj nas i pomagaj innym. 

to tylko parę kliknięć!

http://naglesami.org.pl/pomagam.html

08/05/2017

Ruszają zapisy do grupy wsparcia w Poznaniu. Zapraszamy!

więcej >

 

Rozpoczynamy nabór do grupy wsparcia w Poznaniu.

Termin: drugi i czwarty poniedziałek miesiąca

w godz. 17.00-19.00

kontakt i zapisy: poznan@naglesami.org.pl

tel. 509 764 982

 

26/04/2017

2 maja Fundacja Nagle Sami nie dokonuje zapisów, telefon wsparcia działa

więcej >

Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z pomocy Fundacji Nagle Sami i zapisać się na konsultację lub terapię 2 maja informujemy, że nie będzie to możliwe. Najbliższy dyżur sekretariatu Fundacji będzie w czwartek, 4 maja pod numerem telefonu 502 511 138, w godzinach 11.30- 15.30.

Telefon Wsparcia działa w dniu 2 maja i wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z naszej darmowej pomocy telefonicznej - zapraszamy do kontaktu pod numerem 800 108 108 od godz. 14.00  do godz. 20.00

 

24/04/2017

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji "Cierpienie, umieranie, żałoba. Aspekty interdyscyplinarne"

więcej >

Fundacja Nagle Sami objęła patronatem konferencję organizowaną przez

Elbląską Uczelnię Humanistyczno-Ekonomiczną

w Elblągu

                               

Poniżej przekazujemy zaproszenie:    

 

 

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji Naukowej pt. Cierpienie, umieranie, żałoba. Aspekty interdyscyplinarne.

Wiodącym tematem Konferencji będzie proces żałoby i odchodzenia osoby bliskiej w kontekście jej śmierci, a także cierpienie temu towarzyszące.

 

Miejsce konferencji:  Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna ,

                                  ul. Lotnicza 2, Elbląg

 

Data:  31 maja 2017 r.

 

Celem organizowanej Konferencji jest spotkanie przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych (pedagogika, psychologia, medycyna, etyka, filozofia) zajmujących się problematyką cierpienia, procesem żałoby po śmierci osoby bliskiej oraz szeroko rozumianej straty. Powyższa tematyka rozpatrywana będzie dwutorowo. W aspekcie teoretycznym zmierzać będzie ku głębszemu i szerszemu poznaniu podejmowanej problematyki. W aspekcie praktycznym zaś, jej celem będzie poznanie a także wypracowanie nowych możliwości i form pomocy osobom, których dotyczy poruszana problematyka.

Zamierzeniem Konferencji jest interdyscyplinarne i wieloaspektowe rozpatrzenie podjętego zagadnienia.

Zapraszamy do udziału w Konferencji pedagogów, psychologów, lekarzy, pielęgniarki, pracowników socjalnych, etyków, filozofów oraz przedstawicieli innych nauk zainteresowanych tematyką konferencji.

 

Zgłaszanie udziału w konferencji:

W celu zgłoszenia udziału w konferencji, prosimy przesłać wypełnioną
Kartę zgłoszenia na adres:  konferencja.pedagogika@euh-e.edu.pl   do 10 maja 2017 roku.

 

We wszystkich sprawach organizacyjnych kontakt z sekretarzem konferencji – nr telefonu: 793 028 249 – dr Joanna Domańska

 

Zakwaterowanie w hotelu***: „ARBITER” (http://www.arbiterhotel.pl) 82-300 Elbląg, Pl. Słowiański 2, tel. 055 230 61 91  w centrum miasta. Opłata za dobę/nocleg dn.30/31 maja, bez śniadania wynosi 55 zł., ze śniadaniem – 75 zł. Jest to cena promocyjna, dla uczestników konferencji. Opłatę ponosi uczestnik Konferencji. Organizator Konferencji zapewnia rezerwację, po uprzednim zaznaczeniu przez uczestnika w karcie zgłoszenia prośby o zarezerwowanie miejsca.

 

Opłata za udział w konferencji wynosi:

- udział czynny: 150 zł (w tej kwocie zawiera się publikacja artykułu)

- udział bierny: 100 zł

     Udział w konferencji:

Udział czynny:

Udział bierny:

Udział w obradach Konferencji

TAK

TAK

Prezentacja zgłoszonego tematu/referatu

TAK

NIE

Certyfikat uczestnictwa czynnego w Konferencji - z  potwierdzeniem prezentacji zgłoszonego tematu/referatu

TAK

NIE

Certyfikat uczestnictwa biernego w Konferencji - bez potwierdzenia prezentacji zgłoszonego tematu/referatu

NIE

TAK

Materiały konferencyjne

TAK

TAK

Egzemplarz z publikacją zgłoszonego tematu/referatu

TAK

NIE

Przerwy kawowe i obiadowa

TAK

TAK

 

Prosimy o uiszczenie pełnej opłaty konferencyjnej w nieprzekraczalnym terminie 10 maja 2017 roku na konto EUH-E, ul. Lotnicza 2, 82-300 Elbląg.

Nr konta:        59 1060 0076 0000 3210 0015 0929   BPH S.A. O/ Elbląg

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna ul. Lotnicza 2, 82-300 Elbląg

 

Na dowodzie wpłaty należy podać tytuł konferencji: Cierpienie, umieranie, żałoba. Aspekty interdyscyplinarne.

 

Faktury będą wystawiane przez EUH-E na osobę lub instytucję, z konta której zostanie dokonana płatność. Opłata konferencyjna obejmuje materiały konferencyjne,  poczęstunek w dniu konferencji (przerwa kawowa i obiad), publikację (w przypadku udziału czynnego).

 

Organizatorzy przewidują publikację referatów w recenzowanych, punktowanych czasopismach: Acta Elbigensia (4 pkt), Polish Journal of Social Science (5 pkt). Referaty, które nie uzyskają aprobaty recenzentów ze względu na ich tematykę lub zawartość nie będą publikowane i nie przewiduje się zwrotu kosztów publikacji. Ostateczna decyzja o opublikowaniu i zaszeregowaniu do odpowiedniego pisma, zależeć będzie od recenzentów.

 

                                                                                                                              

ACTA ELBIGENSIA  (4 pkt)                                 Polish Journal of Social Science (5 pkt)

Wymogi redakcyjne dla autorów                              Wymogi redakcyjne dla autorów

 

Harmonogram konferencji

 • do 10 maja 2017                   – przesłanie zgłoszenia udziału w konferencji
 • do 17 maja 2017                   -  informacja o przyjęciu tematu referatu na konferencję
 • do 10 maja 2017                   – dokonanie pełnej opłaty za udział w konferencji
 • do 9 lipca  2017                     – nadesłanie artykułu naukowego do publikacji

 

 

Komitet Naukowy konferencji:

 

Dr hab. Józef Binnebesel, Prof. UMK – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dr hab. Zbigniew Bohdan, Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

Dr hab. Tomasz Biernat, Prof. UMK, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dr hab. Przemysław Grzybowski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Dr hab. Krzysztof Kalka, Prof. EUH-E, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu

Dr hab. Zbigniew Korsak, Prof. EUH-E Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu

Ks. dr hab. Piotr Krakowiak, Prof. UMK, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu

Prof. zw. dr hab. Bogdan Pietrulewicz - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Prof. zw. dr hab. Mieczysław Plopa, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu

Prof. zw. dr hab. Jan Żebrowski, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu

 

Patronaty Honorowe Konferencji:

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin

Rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu – dr Zdzisław Dubiella, Prof. EUH-E

Prezydent Miasta Elbląg - Witold Wróblewski

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty – Krzysztof Nowacki

Dyrektor Naczelna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu – Elżbieta Gelert

Prezes Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku – Alicja Stolarczyk

Fundacja ,,Dr Clown”

Fundacja NAGLE SAMI

 

 

Sekretarz organizacyjny Konferencji :

 Dr Joanna Domańska

 

 

06/04/2017

„Dwie sekundy przed cudem” Agnès Ledig - recenzja

więcej >

Ludzie, których kochaliśmy już nigdy nie będą tam, gdzie byli, ale są wszędzie tam, gdzie my jesteśmy” Aleksander Dumas

Książka Agnès Ledig wydaje się być z początku zwyczajną beletrystyką. Los splata drogi samotnej matki i jej kilkuletniego synka Ludovica (Lulu), rozwiedzionego mężczyzny i jego syna, którego żona popełniła samobójstwo. I mimo, że jest tam delikatnie zarysowany wątek żałoby, to nie jest on głównym tematem powieści. Wszystko się jednak zmienia, kiedy Lulu umiera. Od tego momentu zmienia się charakter całego tekstu. 

Książka może okazać się dla wielu pomocną i wartościową pozycją. „Dwie sekundy przed cudem” to lektura nie tylko dla osób w żałobie, ale również dla tych, którzy im towarzyszą. Pokazuje jak każdy indywidualnie radzi sobie z żałobą, jej przeżywaniem, oraz na jakie różne sposoby staramy się wspierać bliskich w ich cierpieniu. Autorka wskazuje, że „czasami życie jest ciężkie i czasami nic nie możemy na to poradzić” i jedyne co nam pozostaje to po prostu być.

Książka nie jest jednak terapeutycznym poradnikiem ani podręcznikiem jak zajmować się osobą w żałobie. Nie ma tutaj żadnych punktów i „złotych porad” jak sobie poradzić z żałobą. Pokazuje  natomiast jak bardzo ważne jest ludzkie podejście i danie sobie i innym prawa do przeżywania żałoby na własny, niepowtarzalny sposób. Wszystkie wskazówki są w bardzo delikatny sposób wplecione w opowieść o życiu trzech bohaterów.

Lektura jest lekka i przyjemna. Nawet w momentach kiedy zderzamy się z życiowymi katastrofami głównych bohaterów,  jest napisana w taki sposób, że nie boimy się czytać dalej. Raczej czujemy, że i postacie, i my sami jesteśmy „zaopiekowani” przez bardzo ciepły przekaz autorki.

„Dwie sekundy przed cudem” to powieść, która wyrosła z własnych doświadczeń autorki. Ledig nigdy nie chciała zostać pisarką, jednak swój talent odkryła w najmniej oczekiwanym momencie. Wtedy kiedy jej syn chorował na białaczkę, a ona pisała dziennik. I tak powstała książka-terapia.

Motto głównej bohaterki brzmi: „Nie opuszczaj rąk, bo możesz to zrobić na dwie sekundy przed cudem” (arabskie przysłowie). I to jest też myśl przewodnia – nawet w momencie, kiedy jest nam najtrudniej, kiedy tracimy bliskich i cały nasz świat runął, warto nie opuszczać rąk, ponieważ nigdy nie wiemy co jeszcze przed nami.

Michaela Dłużniewska

Psycholog Fundacji Nagle Sami

Książka do kupienia na:

https://www.motyleksiazkowe.pl/literatura/30884-dwie-sekundy-przed-cudem-9788394762605.html

http://bonito.pl/k-90623231-dwie-sekundy-przed-cudem

 

04/04/2017

12 maja - szkolenie: wsparcie rodziców po poronieniu lub stracie okołoporodowej

więcej >

Do kogo skierowane jest szkolenie?

pielęgniarki, położne, psycholodzy, studenci psychologii

Celem szkolenia jest przygotowanie personelu medycznego, pielęgniarek i położnych do towarzyszenia pacjentkom i ich rodzinom w obliczu poronienia lub utraty okołoporodowej. Dzięki udziałowi w szkoleniu uczestnicy uzyskają wiedzę na temat przebiegu procesu żałoby i jej specyfiki wynikającej ze śmierci dziecka w okresie ciąży lub tuż po jej zakończeniu. Dowiedzą się także, w jaki sposób wspierać pacjentkę i jej bliskich, kiedy warto rekomendować skorzystanie z pomocy psychologicznej i gdzie można ją uzyskać, a także jakie prawa przysługują rodzicom po stracie dziecka. Podczas szkolenia podejmiemy również temat roli położnej w przygotowaniach rodziny do kolejnej ciąży.

Cel główny: przygotowanie personelu medycznego, pielęgniarek i położnych do towarzyszenia pacjentkom i ich rodzinom w obliczu poronienia lub utraty okołoporodowej.

Program szkolenia:

 • Doświadczenie utraty – poronienie i śmierć okołoporodowa.
 • Proces żałoby – definicja, etapy, możliwe reakcje.
 • Towarzyszenie pacjentce w żałobie – dobre praktyki.
 • Potrzeby rodziców po stracie.
 • Prawa rodziców w obliczu śmierci dziecka.
 • Wsparcie rodziców w przygotowaniu do kolejnej ciąży.
 • Jak radzić sobie z własnymi emocjami przy wspieraniu osób w żałobie, walka ze stresem, techniki na odpowiednie „filtrowanie emocji”

 

Prowadzący:

Anna Sokołowska — psycholog w szkoleniu psychoterapeutycznym; prowadzi terapię indywidualną i grupy wsparcia dla osób w żałobie

Milena Pacuda — psycholog specjalizująca się w pracy warsztatowej indywidualnej i grupowej z dziećmi i młodzieżą w żałobie

Czas trwania: 1 dzień

Liczba uczestników: 6 – 15 osób

Cena*: 400 zł, 

* Cena obejmuje udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe oraz certyfikat uczestnictwa

Terminy szkolenia w 2017 roku:

 • 12 maja, godz. 9 — 17 

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o pobranie, wypełnienie i odesłanie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO na adres: szkolenia@naglesami.org.pl 

Oświadczenie dotyczące VAT, o którym mowa w formularzu zgłoszeniowym

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu:

mail: szkolenia@naglesami.org.pl

telefon:  +48 22 633 54 25

 

28/03/2017

"Jestem pewna, że nowe życie zacznie się dla mnie gdy..."

więcej >

Przekazujemy w naszym, niezwykle wolnym tłumaczeniu, listę postanowień, którą stworzyła jedna z amerykańskich blogerek, aby ze skoncentrowanej, na żalu, smutku i stracie, zacząć odzyskiwać równowagę i ruszyć do przodu z nowym życiem:

„Jestem pewna, że nowe życie zacznie się dla mnie gdy:

 • będę rozwijała nowe umiejętności, zainteresowania
 • będę gotować wspaniałe obiady dla własnej przyjemności
 • przyjmę do wiadomości i zdam sobie sprawę z tego, że żałobę każdy przeżywa na swój własny sposób. I mogę zdecydować się na tę podróż zgodnie z własnym rozkładem jazdy, we własnym tempie, stylu i z humorem
 • daję sobie pozwolenie na uzdrowienie moich ran po stracie. Postaram się myśleć pozytywnie, więcej się cieszyć, aby przejść przez ten czas żałoby
 • uważam, że porażki są formą nauki. Nie będę się dobijać, dlatego że jestem w słabej formie, bo trzyma mnie żałoba i żal. Więcej wyrozumiałości dla siebie samej!
 • będę wdzięczna za miłość jaką miałam i chociaż moja żałoba jest głęboka, postaram się przekonać samą siebie, że nostalgia jest słodka i skupię się nie na braku, ale na tym jak było dobrze, gdy nasza miłość żyła
 • będę sobie pozwalać na gniew i czasowe szaleństwo jakie ze sobą przynosi
 • będę wdzięczna za smutek i żal, które nie odejdą i za strach przed tym, że jednak kiedyś mogę ich nie odczuwać…
 • będę się cieszyć z małych rzeczy, małych sukcesów, jakby były ogromne
 • będę cenić życie i to co jest teraz, jako cenny dar
 • nie będę postrzegać siebie jako ofiary
 • w pełni uświadomię sobie i zaakceptuję fakt, że osoba, która odeszła chciałaby, abym cieszyła się życiem”

Oryginalny tekst:

http://www.huffingtonpost.com/entry/the-ultimate-goal-in-grief-embracing-a-new-life_us_58d7fabee4b0c0980ac0e734

20/03/2017

Ostatnie dni zapisów na szkolenia dla psychologów i pedagogów!

więcej >

Fundacja Nagle Sami zaprasza pedagogów i psychologów na wiosenną edycję szkoleń:

 

Jak prowadzić grupę wsparcia dla osób w żałobie? — 31 marca

Jak pracować z dziećmi i nastolatkami w żałobie? — 3 kwietnia

Jak pracować z osobą dorosłą w żałobie? — 21 kwietnia

 

Ceny i informacje o szkoleniach na naszej stronie:

http://naglesami.org.pl/lista-warsztatow-i-szkolen.html

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.